Val 2018

Socialdemokraterna kvoterade in svenska barn i sin valfilm

Publicerad 11 augusti 2018 kl 08.41

Inrikes. Socialdemokraterna tog med sig utomstående svenska barn när partiet skulle spela in sin valfilm på Rågsvedsskolan i Stockholm tidigare i sommar. Egentligen finns det nämligen knappt några svenskar på skolan, uppger Expressen.

Dela artikeln

Det var i slutet av juni som Socialdemokraterna spelade in delar av sin valfilm på Rågsvedsskolan i södra Stockholm.

I filmen ser man bland annat hur statsminister Stefan Löfven står och talar på en skolgård samtidigt som barn springer runt honom.

Flera vita barn är med i klippet, trots att skolan nästan bara består av invandrare och en överväldigande majoritet, närmare 70 procent, i Rågsved är födda i ett annat land eller har två föräldrar som är det.

En mamma som Expressen talat med menar att Socialdemokraterna inte ville använda Rågsvedsskolans barn i filmen.

– Det finns nästan inga svenska barn på skolan. Rågsvedsskolan är känd för att vara väldigt invandrartät. Det var en av fröknarna som blev upprörd också. Vi pratade om att de bara plockade svenska barn till filmen, säger hon till tidningen.

Enligt Marko Anderot, rektor på Rågsvedsskolan, är det inte ovanligt att filmer spelas in på skolan. Dock brukar skolans elever få vara med, men inte den här gången. I stället ska inhyrda skådespelare ha använts.

Socialdemokraterna försvarar sig dock med att man i förhand behövde medgivande från barnens föräldrar, och att det är särskilt viktigt när det handlar om politiska filmer. Helena Salomonsson, kommunikationschef för Socialdemokraterna, påpekar dock samtidigt i ett sms till Expressen att syftet med filmen var att "spegla den mångfald som finns i hela Sverige, snarare än att spegla sammansättningen på en specifik skola".

Moderaten Hanif Bali har uppmärksammat händelsen på sin Twitter.

– Stefan Löfven åker alltså till en förortskola och blir tvungen att ha med sig blonda statister för att ”få mångfald” Undra varför de inte kände det behovet när de spelade in scenen Löfven pratar om ungdomar och kriminalitet, säger han.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Vattenfall förlorade 700 miljoner på vindkraft – storsatsar på mer

Stora förluster i Vattenfalls svenska vindkraft.. Trots miljardsatsningar blöder verksamheten – och nu storsatsas det mer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Federley gör comeback som C-politiker

Ångrar inget: "Jag var ett liberalt villebråd.". Hävdar nu att det var "trollfabrikers" fel att han fick kritik för pedofilhistorien. 0 

Kristersson avvaktar när EU:s krigsplaner spricker

Macrons EU-armé verkar stanna på ritbordet.. Även Ursula von der Leyens mål om 800 miljarder euro i försvarsutgifter ser skakigt ut.0 

"Sverige inför euron redan i år"

Tidigare statssekreteraren PM Nilsson säker.. Tror att Magdalena Andersson kommer ta initiativet.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0