SVT-reporter hånas för pinsam intervju med Trump-väljare

Publicerad 21 januari 2017 kl 02.52

Media. Statliga SVT:s Peter Rawet försökte i direktsändning pracka sina egna vänsteråsikter på en kvinnlig Trump-väljare i Washington. Sedan blev det riktigt dråpligt när journalisten – som nu hånas på Youtube – råkade blanda ihop Donald Trump med Obama.

Dela artikeln

Den 51-årige SVT-profilen var på plats i den amerikanska huvudstaden för att bevaka Donald Trumps installationsceremoni.

När han intervjuar en kvinna på gatan får Peter Rawet reda på att hon stödjer Trump – och bestämmer sig tydligen för att försöka "sätta dit" henne.

– Men han är ju miljardär. Är du en miljardär? Så varför skulle han ta hand om ditt liv? frågar 51-åringen först på knagglig engelska.

När kvinnan svarar att hon hoppas att Donald Trump kommer att sänka skatterna och gynna medelklassen prövar den svenske vänsterjournalisten ett annat grepp.

– Har du en sjukvårdsförsäkring? Nu avskaffar de din Obamacare. Är du inte rädd? kräver Rawet att få veta.

– Jag har tillgång till sjukvård via mitt företag, förklarar kvinnan.

Men SVT-profilen ger sig inte, utan fortsätter med att tjata om att hon faktiskt kan förlora sitt jobb och att det kan komma ekonomiska kriser.

Riktigt pinsamt blir det dock först i slutet av intervjun.

– Har du muslimska vänner? Vad säger de? Håller de med dig om Obama? säger Peter Rawet, och syftar då uppenbarligen på Donald Trump och inte på Barack Obama.

– Jag pratar ärligt talat inte om politik med mina vänner, svarar kvinnan.

Reportern fortsätter att pressa henne:

– Men som en vän till muslimer. Vad tycker du om Obamas politik gentemot muslimer? Ser du dina vänner som ett hot mot ditt land? Tycker du att de ska registreras? Det är ju Obamas politik!

– Okej... svarar kvinnan med ett misstroget ansiktsuttryck, och därmed avslutas intervjun.

Intervjun lades snabbt upp på Youtube med titeln "Svensk reporter gör bort sig totalt under Trumps installationsceremoni". I kommentarsfältet passar många på att håna den statliga SVT-journalisten.

"Det är skamligt att en kommunistisk aktivist tillåts att leka journalist på vår bekostnad på det där sättet. De försöker ju inte ens låtsas att de är opartiska längre..." skriver en användare.

"Äntligen får man lite humor för tv licensavgiften", konstaterar en annan.

Så här kommenterar Peter Rawet själv intervjun i ett Twitter-inlägg:


Nyheter från förstasidan

Regeringen: Så mycket ska invandrarnas socialbidrag sänkas

Närmare 150.000 personer omfattas. Bidragstagarna ska också tvingas till heltidsaktiviteter.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Media

Vänsterliberal tidning nedsmetad med bajs

Inte heller chefredaktörens rum på VLT skonades.. "Det är väldigt många som är upprörda och ledsna och äcklade."0 

Nerikes Allehanda står på sig: "Oerhört viktig granskning"

Lokaltidningens chefredaktör tillbaka – efter att ha gått under jorden.. Anklagar nu Markus Allard för att vara ett högerextremt "hot mot demokratin" som driver en "trollfabrik".0 

Vance: EU planerar ge X miljardböter för bristande censur

Vicepresidenten markerar mot DSA-lagen.. "EU borde stödja yttrandefrihet, inte attackera amerikanska företag."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0