Markus Ram

Norge väntas förbjuda tiggeri

Publicerad 4 augusti 2012 kl 13.48

Utrikes.I ljuset av den växande invandringen av romer från Östeuropa planerar nu den norska regeringen att låta kommunerna förbjuda tiggeri.

Gilla artikeln på Facebook

Lagförslaget väntas leda till att varje kommunfullmäktige i landet ges möjlighet att besluta att helt eller delvis förbjuda tiggeri bland allmänheten. Just nu behandlas betänkandet i det norska justitiedepartementet. Förslaget tillkom sedan medlemmarna i norska Høyre kört över partiledningen och beslutat att införa lagen i maj i år. Något som Michael Tetzschner, lokalpolitiker i Oslo, var mycket nöjd med.

- Detta är en tydlig signal om att vanliga människor kan ta platser och torg tillbaka, sade han till norska Aftenposten efter beslutet.

Bakgrunden till förslaget är de problem som Oslos ca 2.000 romer orsakar i huvudstaden. Sedan de boende framgångsrikt stoppat etableringen av en permanent parkeringsplats för husvagnar romer, bosatte de sig istället på en kyrkogård som nu trots fungera som bas för tiggeriet i staden, skriver tyska Junge Freiheit.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Utrikes

Vitryssland friger politiska fångar efter Trump-samtal

Totalt släpps 123 personer ur vitryskt fängelse.. I utbyte går USA med på att lätta sanktionerna mot vitrysk kaliumkarbonat.0 

Rekordupptäckten i tyska Aachen. Visade sig förekomma med nära 30 olika namn i polisens efterlysningssystem.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0