Viral film väcker ilska på Södertörn

Publicerad 2 maj 2016 kl 15.43

Inrikes. Hanna Lindholms (SD) intervjuer med studenter på Södertörns högskola har fått stor spridning på nätet. På högskolan beklagar man nu att studenter blivit utsatta för ett "propagandatrick".

Dela artikeln

I klippet, som i skrivande stund har fått nästan 125.000 visningar, ställer Lindholm frågor till studenterna som "Är jag en man om jag säger att jag är det?", "Är jag sju år gammal om jag säger att jag är det?" och "Är jag en katt om jag säger att jag är det?" Svaren förvånar.

På sitt intranät kommenterar nu Södertörns högskola, som är ökänd för sin låga utbildningskvalitet och sina vänstervridna kurser, den virala videon genom att utmåla den som "sverigedemokratisk propaganda".

– Utomstående har hört av sig till högskolan med anledning av filmen. Vår hållning är att informera om att det här är ett led i sverigedemokratisk propaganda och att tydliggöra att högskolan inte har något med filmen att göra, säger Kenneth Wall, högskolans kommunikationschef, i ett uttalande.

Han fortsätter:

– Det är också viktigt att vi stöttar studenterna som har blivit utsatta för detta propagandatrick. All heder åt dem som svarade så gott de kunde på frågor de inte visste hade en dold agenda.

Hanna Lindholm bemöter i sin tur Södertörns anklagelser på Avpixlat.

– Kommunikationsavdelningen på Södertörns högskola sprider rena lögner om mig till studenterna. Av de elever jag intervjuade frågade några om filmen skulle hamna på internet, jag svarade ja. Vissa ställde upp ändå och andra inte. Jag var ärlig med vilka frågor jag skulle ställa innan vi började spela in, säger hon.

Bild:

© Skärmdump

Från Södertörns högskolas intranät.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Inrikes

Hemligt "sjukdomsfall" bakom spårvagnsolyckan i Göteborg

Förundersökningen läggs ned.. Det framgår inte om det är en psykisk eller somatisk sjukdom.0 

Ny tullavgift ska skydda Amazons marginaler

Politikernas drag: Stopp för tullfria småköp från Kina.. Svenskar får välja mellan tullkrångel eller köpa av EU-registrerade importörer framöver.0 

Manlig genusvetare: Vi måste prata om jultomtens maskulinitet

Professor Jens Rydström kräver debatt – nu.. "Är det så självklart att Tomtemor kokar gröten och Tomtefar delar ut klapparna?"0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0