Här poserar Malmöbon med vapen i Syrien

Publicerad 29 januari 2015 kl 13.56

Inrikes. 22-årige Osama Krayem från Rosengård i Malmö har tidigare varit engagerad inom den skattefinansierade muslimska samfundet i Sverige. Nu är han av allt att döma en av de senaste muslimerna från Sverige som rest ned till Syrien för att ansluta sig till terrororganisationen Islamiska staten.

Dela artikeln

I en bild som publicerades på Facebook i måndags poserar Krayem i kamouflagedräkt och vapen i hand, skriver SvD:s Per Gudmundson på sin blogg.

"Må allah skydda dig soldat", skriver en av hans vänner i en kommentar.

22-åringen, som tidigare varit engagerad inom skattefinansierade Malmös unga muslimer, uppger att han nu befinner sig i Dayr az-Zawr i Syrien.

Enligt Säpo finns det 130 bekräftade fall av muslimer som rest från Sverige till Syrien och Irak för att ansluta sig till Islamiska staten och andra terrororganisationer. Man räknar dock med att den verkliga siffran kan vara 300, skriver Per Gudmundson. 


Nyheter från förstasidan

Kritik när Expressen hyllar "gravid man"

"Melvin, 25" ska föda en dotter. Reaktionerna: "Vad faan är detta, Expressen?"0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Inrikes

Tidöregeringen: 75 miljoner extra till abort i tredje världen

Ska kompensera för amerikanskt tillbakadragande.. Det som sker i USA nu är "en tragedi", konstaterar biståndsminister Dousa (M).0 

Stenergard KU-anmäls för aktieklippet

Vänsterpartist bakom anmälan.. "Tydligt att hon deltagit i beslut som också har gynnat hennes egen aktieportfölj."0 

Annie Lööfs pappa hoppar av C: "Fick nog"

Efter 52 år i partiet – larmar om "vuxenmobbning".. "Man har sagt att jag aldrig hade varit en riktig centerpartist."0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0