Terrormorden i Nice

Nice-terroristen: En 21-årig nordafrikan som nyligen kom till Frankrike

Publicerad 30 oktober 2020 kl 09.06

Utrikes. Den islamistiska terroristen som mördade tre personer i en katedral i Nice på torsdagen är en 21-årig tunisier som anlände till Italien i september och sedan till Frankrike i oktober, uppger RT. Ett av hans offer var en 60-årig kvinna, som han halshögg med en stor kniv.

Dela artikeln

Franska myndigheter har nu identifierat islamisten som brutalt mördade tre personer i en kyrka i franska Nice igår.

Han heter Brahim Aouissaoui och är en 21-årig tunisisk medborgare. Han är inte känd hos franska antiterrorpolis.

Han ska ha kommit till Italien den 20 september genom ön Lampedusa, där han först tillbringade två veckor i karantän.

Enligt RT anlände Aouissaoui sedan i Paris den 9 oktober med ett italienskt identitetsdokument från Röda Korset.

På torsdagsmorgonen igår reste till han Nice med tåg, bytte kläder på stationen och gick sedan direkt in i katedralen där han utförde morden.

Hans vapen var en 30 cm lång kniv. Polisen hittade också en väska, två mobiltelefoner samt en koran på platsen.

Invandrarens offer var en 60-årig kvinna som hittades vid ingången till kyrkan och som hade ett "mycket djupt hugg mot halsen, som en halshuggning", skriver RT. Han dödade också en 55-årig man som jobbade vid kyrkan och som också hade ett kraftigt sår på halsen. Det tredje offret var en 44-årig kvinna som lyckades fly kyrkan efter flera knivhugg men sedan avled på ett närliggande kafé.


Nyheter från förstasidan

Förbud mot vedspisar och kakelugnar dröjer

Ska gälla i hela Sverige. Försenas i EU – men planen är fortfarande att det ska träda i kraft 2027.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Utrikes

Här grips FN-domaren för slaveri

FN-höjdaren Lydia Mugambe dömd.. Höll ung kvinna som slav i lägenheten i brittiska Oxford.0 

Bekymrar sig över demokratiutvecklingen i väst. "Vi kan inte betrakta dessa val som legitima."0 Plus

Ryssland säger nej till Trumps förslag

Nederlaget för USA.. "En respit för den ukrainska militären, inget mer."0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Nybyggda "kvarteret Gråsuggan" upprör i Lund. Kommunen: "Vi är ju inte helt nöjda".0