Fågelinfluensa

Intensivt arbete med att avliva höns

Publicerad 28 november 2016 kl 14.34

Inrikes. Arbetet med att avliva de influensasmittade fåglarna i hönsbesättningen utanför Helsingborg fortsätter. Hittills har drygt 152.000 av totalt cirka 210.000 värphöns avlivats. Det är nu också bekräftat att det är viruset H5N8 som smittat djuren.

Dela artikeln

– Hittills har 152 000 värphöns avlivats och vi räknar med att hela besättningen kommer att vara avlivad under veckan. Därefter fortsätter saneringsarbete i hela anläggningen. Det är förstås en stor påfrestning för djurägaren att fågelinfluensa har kommit in i besättningen, säger Thomas Svensson, insatschef på Jordbruksverkets operativa ledningscentral i Bårslöv i ett pressmeddelande.

Fågelinfluensa finns i många varianter och är mycket smittsam mellan fåglar. Mildare varianter av viruset finns naturligt bland vilda fåglar, framför allt hos sjöfågel. SVA uppmanar till ökad vaksamhet både vad gäller dödlighet hos vilda fåglar och symtom hos tama fåglar.

– Under de senaste dagarna har vi fått rapporter om nya fall av H5N8 på såväl vilda som tama fåglar från Ungern, Holland och Tyskland. Dessutom rapporterades fall av H5N8 på sjöfågel från Åland. Vår bedömning är att det är en fortsatt förhöjd risk för fler fall i Sverige, och att den kommer att kvarstå under kommande månader. Det är viktigt att eventuellt nya fall upptäcks i tid så att nödvändiga åtgärder kan sättas in så snabbt som möjligt, säger Karl Ståhl, biträdande statsepizootolog vid SVA.


Nyheter från förstasidan

Regnskog skövlas – motorväg krävs för klimattoppmöte

Marken bereds för politikernas intåg. Lokala flygplatsen ska dessutom fördubblas inför COP30 i Belém.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0