Sexbrottsanklagelserna i SD
Hanna Wigh.

Hanna Wigh om Jimmie Åkesson: "Han ljuger"

Publicerad 26 september 2017 kl 11.03

Inrikes. På tisdagsmorgonen sade SD-ledaren Jimmie Åkesson att han inte vet vem som ska ha förgripit sig på partikollegan Hanna Wigh. Men det är en lögn, säger nu Wigh. Men från Åkessons håll menar man att det Wigh säger inte stämmer.

Dela artikeln

– Vi får utgå från att det här är sant och då springer det alltså runt en våldtäktsman i våra lokaler. Det vill vi naturligtvis inte.

Så sade Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson i Aftonbladet Morgon på tisdagen.

Men han hävdade också att han fortfarande inte vem som ska begått det sexuella övergreppet mot Hanna Wigh, som uppmärksammats av TV4:s Kalla fakta.

– Han ljuger. De har fått namnet av mig. Jag träffade honom i TV4:s korridor nu på morgonen och då hade vi en diskussion, där berättade jag vem det var. Jag berättade också när var och hur detta skedde, säger Wigh till Nyheter24.

Men Åkessons politiske sekreterare Mikael Eriksson svarar att det inte stämmer, och upprepar för Nyheter24 att SD-ledaren ännu inte fått någon information om vem den utpekade mannen är.

Det var igår som Kallade fakta rapporterade att riksdagsledamoten Hanna Wigh lämnar Sverigedemokraterna bland annat efter att ha utsatts för ett sexuell övergrepp, en våldtäkt. Övergreppet ska ha utförts av en manlig riksdagskollega i riksdagens lokaler.

– Han lade en hand mot min hals och tryckte upp mig mot väggen. Sedan tog han ner sin andra hand innanför byxorna på mig och tryckte upp ett finger, säger hon till Kalla fakta.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"En förfallen rest av sitt forna jag". Mångårige globalisten talar ut om svårigheterna.0 Plus

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0