Foto: Paul/CC-BY

EU-byråkrater ut­brända av euro­kris

Publicerad 23 augusti 2012 kl 15.10

Ekonomi.Europeiska centralbanken (ECB) planerar att anställa 40 nya arbetstagare eftersom dess nuvarande personalstyrka har så mycket arbete att göra att de riskerar att drabbas av utbrändhet, skriver svenska Yle.

Gilla artikeln på Facebook

Arbetstagarna uppges vara överbelastade av allt extra arbete som eurokrisen för med sig och enligt en enkät som ECB har gjort har de väldigt mycket extraarbete.

För tillfället jobbar runt 1 600 personer på ECB, som är centralbank för de 17 euroländerna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Ekonomi

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0