Statsminister Mette Frederiksen och Donald Trump.

Danska statsministern: "Självklart" att syrierna ska skickas hem

Publicerad 13 april 2021 kl 17.59

Utrikes. Som första EU-land börjar Danmark dra in uppehållstillstånd för syrier och skicka hem dem. Det är "uppenbart" och "självklart" att det är så man måste göra, säger den socialdemokratiska statsministern Mette Frederiksen enligt Jyllandsposten.

Dela artikeln

Danmark har beslutat att klassa flera områden runt Syriens huvudstad Damaskus som säkra områden dit syrier kan återvända.

Resultatet blir att syrier nu kommer att få sina uppehållstillstånd indragna och skickas tillbaka till hemlandet. Hundratals personer kommer att utvisas inom de närmsta månaderna, skriver Jyllandsposten.

Beslutet har fått internationell kritik, bland annat från Amnesty – men statsminister Mette Frederiksen tycker att det är helt rätt att utvisa syrierna.

– Jag delar den analysen fullständigt. Och jag anser att det är lika logiskt som det är uppenbart, sade hon under en debatt i folketinget på tisdagen.

Statsministern fortsatte:

– Om man är flykting så beror det på att man har ett skyddsbehov. Och om det behovet försvinner för att man inte förföljs individuellt eller det inte finns några allmänna behov av skydd så ska man självklart återvända till det land man kommer ifrån.

De återvändande invandrarna kan sedan använda de kompetenser de fått i Danmark för att bygga upp sitt eget land, konstaterade Mette Frederiksen:

– Det borde ha varit grunden för den danska flyktingpolitiken redan från början.


Nyheter från förstasidan

Efter ännu ett år med full invandring – nu flyr väljarna SD och M

Tidöbluffen kraschar: Partierna faller fritt i opinionen. SD har tappat var tionde väljare på en månad – främst till partier utanför riksdagen.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Utrikes

Bekymrar sig över demokratiutvecklingen i väst. "Vi kan inte betrakta dessa val som legitima."0 Plus

Ryssland säger nej till Trumps förslag

Nederlaget för USA.. "En respit för den ukrainska militären, inget mer."0 

Här grips ukrainska organ-kvinnan

Specialiserade sig på mänskliga njurar.. Minst 50 personer offer för den välorganiserade verksamheten.0 Plus

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Åkessons satsning efter raset: Comeback med rockbandet. Kraschar i opinionen – då återlanserar han musikkarriären.0 

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0