Knivdådet vid Medborgarplatsen
Stockholms tingsrätt.

Begärs häktad för knivdådet vid Medborgarplatsen

Publicerad 2 september 2017 kl 10.36

Inrikes. Den unge invandrare som misstänks för knivdådet mot en polis vid Medborgarplatsen har nu begärts häktad.

Dela artikeln

– Häktningsframställan är inlämnad och mannen är begärd häktad, säger Robin Simonsson vid  Åklagarmyndighetens presstjänst till SVT Stockholm.

Häktningsförhandlingen kommer ske klockan 14.30 på lördagen i Stockholms tingsrätts häktningssal i polishuset, skriver Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.

Den misstänkte uppges vara 17 år gammal. Efter knivdådet sade dock vittnen att han såg ut att vara upp emot 30 år gammal.

Enligt DN har gärningsmannen tillfälligt uppehållstillstånd i Sverige. Han hålls på Rättspsykiatriska kliniken i Huddinge. Nyheter Idag har tidigare berättat att det handlar om ett så kallat marockanskt gatubarn.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0