Sarah Stock forskare inom mödra- och förlossningsvård vid universitetet i Edinburgh, säger till Herald Scotland att hon tycker siffrorna är "riktigt oroande" och att man inte vet orsakerna bakom dem.
– Det finns inget som tyder på att dödsfallen inom neonatalvården beror på covid-19-infektion hos de nyfödda. Dödligheten i covid-19 bland spädbarn är tack och lov väldigt låg, så detta är inte covid-19 som angriper spädbarn.
Samma läkare säger också till BBC att en koppling till vaccinprogrammet mot covid-19 redan kan avfärdas. Detta eftersom covid 19-vaccinerna redan är kända för att vara säkra i samband med graviditet.
Eftersom vaccinen är säkra vid graviditet måste förklaringen till den massiva ökningen i spädbarnsdödlighet sökas på annat håll, menar hon. Exempelvis kan pandemins indirekta påverkan på sjukvården, med sjukskrivningar och personalbrist, ha fått följder för spädbarnsdödligheten.