Skattefinansierad moderkaka i Svartån upprör

Publicerad 3 september 2024 kl 08.51

Inrikes. Trenden med kvinnliga konstnärer som säljer menskonst och liknande fortsätter. Örebro kommun får nu kritik för att ha spenderat 13 miljoner kronor på en konstutställning med en gigantisk moderkaka i Svartån.

Dela artikeln

Det är den danska konstnären Marie Munk, 36, som ligger bakom verket "Placenta" och syftet med det är enligt henne att vi ska "reflektera över vår tillblivelse".

Munk bor numera själv i USA dit hon fakturerar ut skattemedel från olika nordiska myndigheter som vill satsa på trenden med menskonst och kvinnliga genitalier.

Men alla är inte förtjusta i satsningen som ingår i Örebro kommuns utställning Open Art för 13 miljoner kronor. Vissa menar att det brister i konstnärligt nyskapande att ständigt göra konstverk på samma tema och andra varnar för de höga kostnaderna som förknippas med varje mens- och genitalieverk.

"I Örebro kan invånarna skatta sig lyckliga över att deras skattemedel går till kärnuppdraget", skriver Moderata ungdomsförbundets ordförande Douglas Thor på X.

När en användare frågar sig vad som pågår fortsätter Thor ironiskt:

"Vadå hatar du kultur? och demokrati?"

En annan användare konstaterar att den här utställningen knappast hade gått av stapeln om direktdemokrati hade fått avgöra frågan.

"Ett otroligt smaklöst och oansvarigt slöseri med skattemedel", skriver en annan användare.

Användaren Pannkakan taggar in Sveriges kommuner och regioner och skriver följande:

"Nu behöver ni aldrig mer fråga om pengar till vården. Ansvariga politiker borde fängslas för detta bedrägeri".

Konstnären Marie Munk är å sin sida mycket positiv till finansieringen av originalverket och tackar en rad skattefinansierade – främst danska – myndigheter som bidragit till projektet.


Nyheter från förstasidan

Hon ströps till döds – med slöjan hon vägrade bära

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Publicerar domar och förundersökningar på nätet. Nu ska myndigheten IMY ta reda på om verksamheten är laglig.0 

"Vanliga svenskar" ska hjälpa Zelenskyj vinna kriget

Nya statliga satsningen.. Riktar sig till "understimulerade pensionärer, prokrastinerande studenter och nattammande mammor".0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0