Invandrarkravaller i Hallsberg

Claes filmade upploppet i Hallsberg – riskerar få sparken

Publicerad 9 mars 2017 kl 09.16

Inrikes. Claes Mård, 54, filmade det våldsamma upploppet vid en skola i Hallsberg i måndags. Nu riskerar han få sparken från sitt jobb.

Dela artikeln

När Fria Tider pratade med Örebro­polisen under måndagen vägrade de säga vilka som startat det våldsamma upploppet vid Alléskolan i Hallsberg. Men den 54-årige Hallsbergsbon Claes Mård, som själv har en son som går på skolan, berättade att det var invandrare.

– Det som ligger bakom är bråk mellan olika invandrar­grupperingar som har uppstått här i Hallsberg, sade han för Fria Tider.

Claes Mård filmade också upploppen, en film som han lät Fria Tider publicera.

Men på grund av att han lade upp materialet och talade sanning om vilka som låg bakom upploppen, riskerar han nu sitt jobb.

Claes har kallats upp till sin arbetsgivare, studieförbundet ABF, säger han till tidningen Samtiden.

– Jag fick samtal om att jag skulle komma upp och förklara mig. Jag kanske förlorar jobbet nu, säger han till Samtiden och fortsätter:

– Jag har rätt att säga sanningen. Annars är frågan om vi har en demokrati. Om jag förlorar mitt jobb är det jättetråkigt, men jag gör det här för min sons skull, för det samhälle han ska växa upp i.

Claes Mård säger vidare att han orolig för våldet på skolan där hans egen son alltså är elev. Vad händer nästa gång invandrargängen kommer tillbaka?

Han är också kritisk till hur skolledningen hanterat situationen. Enligt Claes har personalen inte informerat eleverna tillräckligt om vad det egentligen var som hände i måndags. Han menar att skolan lagt "locket på". Enligt Claes är eleverna rädda och vågar inte säga allt de vet.

Claes Mård ska även ha hotats, skriver Samtiden. Men han har också fått ta emot mycket positiv respons från vanliga människor.


Nyheter från förstasidan

Hon ströps till döds – med slöjan hon vägrade bära

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Publicerar domar och förundersökningar på nätet. Nu ska myndigheten IMY ta reda på om verksamheten är laglig.0 

"Vanliga svenskar" ska hjälpa Zelenskyj vinna kriget

Nya statliga satsningen.. Riktar sig till "understimulerade pensionärer, prokrastinerande studenter och nattammande mammor".0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0