Arkivbild.

"We are Sthlm" stänger två timmar tidigare – för att förhindra sexualbrott

Publicerad 17 augusti 2017 kl 09.32

Inrikes. Festivalen "We Are Sthlm" stänger hela två timmar tidigare i år. Anledningen är ett försök att stoppa sexövergrepp på festivalen, skriver Stockholm Direkt.

Dela artikeln

Det tas till drastiska åtgärder för att antalet sexualbrott på svenska festivaler, som eskalerat sedan 2015, ska minska.

Tidigare år har ungdomsfestivalen "We Are Sthlm" i Kungsträdgården i Stockholm, som startade i tisdags, haft stora problem med just det.

Polisens interna rapport från festivalen 2015, visade att samtliga identifierade "tafsare" hade invandrarbakgrund.

Men i år stänger man två timmar tidigare för att få bukt med problemet.

Innan stängde festivalen vid midnatt, i år stänger den redan 22.

– Många känner sig inte trygga efter det är mörkt, och vi vill att man ska kunna känna sig trygg under hela vistelsen, säger Eva Widgren, projektansvarig för "We Are Sthlm".

Dessutom kommer Stockholms stad fortsätta satsa på så kallad utbildning av ungdomar samt ha en trygghetskoordinator på plats under festivalen.

Utbildningen går ut på att man ska prata med unga människor om "samtycke", alltså att det inte är okej att våldta eller ofreda flickor.

Polisen har även satt in övervakningskameror som spelar in vad som händer på festivalområdet. På så vis kan polisen spola tillbaka bandet och identifiera eventuella förövare.

Trots åtgärderna har det hittills anmälts två sexuella ofredanden under festivalen, som pågår fram till på lördag.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0