Timbro: Förmögna bör kunna få socialbidrag

Publicerad 13 juli 2013 kl 13.17

Ekonomi.Socialbidragssystemet bör utökas så att även personer som har egen förmögenhet har rätt till socialbidrag. Det föreslår Philip Lerulf på vänsterliberala Timbro i ett utspel.

Gilla artikeln på Facebook

Det är i ett blogginlägg på Timbros blogg Balansakten som Philip Lerulf lanserar sitt förslag. I inlägget skriver Lerulf att han har förståelse för att många inte tycker att kommunen ska ge pengar till personer som bevisligen redan har ekonomiska tillgångar, men eftersom a-kassan fungerar på det sättet så borde även socialbidrag betalas ut oavsett förmögenhetsnivå.

Lerulf tror att många människor i åldern 18-29 år avstår från att spara pengar idag eftersom de är rädda att förmögenheten kommer att gå förlorad om de blir arbetslösa innan de hunnit kvalificera sig för a-kassa.

Även Henrik von Sydow (M) och Johnny Munkhammar (M) skrev våren 2011 i en debattartikel i Göteborgs-Posten att mottagare av ekonomiskt borde få "möjlighet att spara" utan att det skulle minska skattebetalarnas skyldighet att försörja spararna med bidrag.

Nu efterlyser Philip Lerulf att frågan tas vidare inom det vänster­liberala partiet.

"Det vore intressant att höra vad som egentligen hände. Tog Henrik von Sydow, ordförande i riksdagens skatteutskott, med sig tankarna i sitt fortsatta arbete?" frågar han sig i bloggen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Hela två personer på TV4 hörde "ni ska bort från Europa"

Håller fast vid rasistscoopet. Polisen: "Vad TV4 bedriver för undersökningar får stå för TV4".0 

Ekonominyheter

Köpkraften för 1.000 kronor: Ett gram guld

Kontantfria valutans värde föll igen.. Så står sig kritiserade svenska betalningsmedlet idag.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Mer från Ekonomi

Oro för handelskrig. Röda siffror i Stockholm och runtom i Europa.0 

Ikeas stora satsning på muslimskt sortiment

Kollektionen "GOKVÄLLÅ" i hyllorna.. "Hjälper dig skapa en varm och välkomnande atmosfär under Ramadan".0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0