" /> " /> " />
.

Svenskar inte välkomna när Försvarsmakten nyrekryterar

Publicerad 11 november 2013 kl 11.18

Inrikes.För att komma till bukt med stora pensionsavgångar inom några år storsatsar Försvarsmakten nu på nyrekrytering i ett gemensamt projekt tillsammans med Arbetsförmedlingen. Kravet för att få delta? Att du inte är etniskt svensk.

Gilla artikeln på Facebook

Totalt 48 elever från olika delar av världen deltar just nu i den förberedande militärutbildningen (FMU), som äger rum på I19 i Boden. Man hoppas att de därefter ska gå vidare till den GMU - grundläggande militärutbildning.

Det uttryckliga kravet för att få vara med är att man har "en annan etnisk bakgrund än svensk", rapporterar Nordnytt.

- Det känns som något jag kan fortsätta med. Det som lockar är allt man gör här. Allt är så annorlunda, säger Homa Ahmadi till lokalteven.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Handelsbanken: "Bortom Trumps dimridåer" växer den svenska bostadsbubblan som vanligt

Tror på fyra procents prisökningar i år.. Att det svenska bolåneundret skulle vara på dekis är bara en Trump-bluff, enligt chefsekonomen Christina Nyman.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Kristersson anmäls för SD:s "åsiktregistrering"

S, V och MP bakom anmälan mot "maffiametoder".. Kräver att KU granskar uppgifterna om SD:s "svarta listor" över woke-byråkrater.0 

Här landar svenska stridsflygplanen i Polen

Historiska ögonblicket.. Sex svenska Jas 39 Gripen satte ner hjulen på flygbasen i Malbork.0 

Vetenskap

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0