Skolan i Texas där lärarna är beväpnade

Publicerad 21 december 2012 kl 06.52

Utrikes.Efter den senaste skolmassakern i Newtown Connecticut har debatten om skärpta vapenlagar återigen blossat upp i USA.

Gilla artikeln på Facebook

En skola som plötsligt hamnat i händelsernas centrum är Harrold Independent School District i Harrold, en liten by i norra Texas. Sedan 2007 har nämligen några av lärarna på skolan rätt att bära vapen, ett beslut som då fattades enhälligt av den lokala skolnämnden. De lärare som bär vapen måste först få tillstånd att bära dolt vapen av delstaten och därefter godkännas av skolnämnden samt genomgå särskild träning i krishantering för gisslansituationer.

På orten är stödet för beslutet stort och några föräldrar har till och med valt att låta sina barn byta till skolan i Harrold eftersom de säger att det känns tryggare med beväpnade lärare. Skolledningen påstår att det är en lösning man tagit fram bland annat då man inte har råd att anställa väktare. Dessutom menar man att en ensam väktare eller polisman enkelt kan skjutas ned av en skytt, om det är fler vuxna som bär vapen så kan man skydda barnen bättre.

Lobbygrupper som arbetar för striktare vapenlagar anser att idén är "vansinnig", i synnerhet nu när fler skolor visat intresse för modellen. Lösningen är inte fler vapen, säger exempelvis Rowe-Finkbeiner, som är medgrundare för intressegruppen MomsRising.org. Men skolan i Harrold har inte tänkt ändra sin policy utan tycker att den fungerar bra.

- Ingenting är någonsin hundra procent. Men hopp är en dålig plan, att hoppas att ingenting händer. Min fråga är; Vad har du gjort åt det? Vad är din plan, säger en talesperson för skolledningen.

Trots sina liberala vapenlagar är Texas en delstat som varit förskonad från skolmassakrer. De senaste fyrtio åren har fyra personer dött på skolor i Texas till följd av skjutvapen. I två fall har det handlat om uppgörelser mellan kriminella gäng, i ett fall var det skytten själv som dog och i endast ett fall från 70-talet mördades en lärare av en elev som tagit med ett vapen till skolan.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0