SD presenterade kandidater till EU-valet

Publicerad 27 januari 2014 kl 15.51

Inrikes.Lokalpolitikerna Kristina Winberg, 48, och Peter ”Nalle” Lundgren, 50, blir Sverigedemokraternas toppkandidater inför valet till Europaparlamentet i maj.

Gilla artikeln på Facebook

Duon presenterades på en presskonferens med Jimmie Åkesson på måndagseftermiddagen. Enligt SD-ledaren har det varit en medveten strategi att lyfta fram personer med lägre profil.

– Med Kristina Winberg och Peter ”Nalle” Lundgren har vi en stark duo som jag är övertygad om kommer att kunna genomföra en stark valrörelse. Jag ser det som en fördel att vi inte toppar listan med proffspolitiker utan vi ser detta som ett bra tillfälle att lyfta fram nya profiler i partiet som. Det kommer att vara lätt för väljarna att själva känna igen sig i Kristina Winberg och Peter Lundgren, säger Åkesson i ett pressmeddelande.

Kristina Winberg, som representerar SD i Jönköpings kommunfullmäktige säger sig vara "oerhört glad och hedrad" över att ha blivit utnämnd till toppkandidat.

– Jag vet att många delar min oro över att allt mer beslutanderätt flyttas över till EU och att utvecklingen mot mer federalism fortsätter. Jag kommer att arbeta stenhårt för att Sverige ska befrias från EU:s överstatliga struktur samtidigt som vi stannar inom den inre marknaden, säger hon.

Lundgren, som är från Gnosjö och valdes in i SD:s partistyrelse i november, vill fokusera på hur EU påverkar lönebildningen och arbetsrätten.

– Med min långa bakgrund i åkerinäringen har jag på nära håll kunnat se hur EU påverkat. Svenska folket förtjänar representanter i Bryssel som vägrar tillåta att EU bidrar till lönedumpning och slår ned på den svenska modellen på arbetsmarknaden, säger han.

RÄTTELSE: Fria Tider pekade den 24 januari felaktigt ut Hanna Wigh och Sven-Olof Sällström som toppkandidater enligt uppgifter från källor inom partiet. Vi ber om ursäkt för detta.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Hemlig klimatsekt tar över svenska myndigheter

Extrema nätverket växer bland byråkraterna. Skryter om att de begår brott utan repressalier från arbetsgivaren.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0