Tidigare i sommar vädjade Flen om statligt stöd för att täcka kommunens kostnader för försörjningsstöd till invandrare. Bakgrunden till kommunens begäran var att den ökade invandringen medfört att utgifterna nått rekordnivåer. Flen har tagit emot ett mycket stort antal invandrare som framförallt kommer från Somalia.
Samtidigt som bidragen till somalierna skjuter i höjden skär Flen ned på andra delar av den kommunala verksamheten. Nedskärningarna ledde i veckan till att kommunens kostchef Per Swärd sade upp sig i protest. Han menar att det inte längre är möjligt att servera kommunens äldre och skolbarn anständig mat.
Jag har dragit konsekvenserna, jag har sagt upp mig. Jag kan inte stå för det. Jag kan inte servera den maten till våra barn och gamla i kommunen, det går inte, säger Swärd till SVT Sörmland.
På kommunens äldreboenden och skolor får måltiderna kosta högst åtta kronor per portion. Budgeten medför att kökspersonalen måste dra ned både på matens kvalitet och på mängden mat som serveras, uppger Per Kålbäck som är kökschef på en gymnasieskola i Flen.
Fria Tider rapporterade tidigare i veckan om hur en invandrarfamilj kan kosta kommuner mer än 30 000 kronor i bidrag varje månad.
När SVT sökte Flens kommunalpolitiker för en kommentar om neddragningarna på maten till skolbarn och äldre befann de sig på en konferensanläggning där de åt en lunch som bestod av räkröra till förrätt och örtbakad sej till huvudrätt. När Flens politiker senast åt på samma ställe kostade lunchen 165 kronor per person.