Birgitta Reinfeldt.

Reinfeldts mamma till attack mot vita män

Publicerad 17 oktober 2013 kl 15.18

Inrikes.Det sitter alldeles för många omoderna vita män i Sveriges bolagsstyrelser. Det hävdar statsministerns mamma, Birgitta Reinfeldt, som utnämnts till ny ordförande för organisationen Styrelsebalans.

Gilla artikeln på Facebook

– Det sitter väldigt mycket äldre herrar i bolagsstyrelser idag, vita män med en historia som inte alltid är helt modern. Det finns inte en chans att de kan alla de här branscherna bättre än kvinnor kan, säger Birgitta Reinfeldt till SvD Näringsliv.

Reinfeldt uppger sig "skämmas" över att valberedningarna inte kvoterat in tillräckligt många kvinnor i de svenska styrelserna och understryker att arbetet för att skapa mångfald handlar mycket om att "bryta normer".


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Bara floskler i Kristerssons tal om Örebro

"Det finns inget vi och dom". Talade i 11 minuter – utan att ge ett enda besked i sak.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0