Craig Morey/CC-BY-SA

Pepparkaks­gubbar rasistiska - förbjuds i skola

Publicerad 9 december 2012 kl 08.14

Inrikes.I Kanalskolan i Laxå kommer årets Luciatåg präglas av mindre mångfald än vanligt. Pepparkaksgubbar är inte längre välkomna och "Vi komma, vi komma från Pepparkakeland..." är ord som inte längre får sjungas, eftersom det kan göra att någon tar illa upp, något som bland annat gjort Mio, 10 år, besviken.

Gilla artikeln på Facebook

Det är Jenny Simic, mamma till fjärdeklassaren Mio vars ambition att vara pepparkaksgubbe i Luciatåget för hela skolan nu grusats, som tagit kontakt med lokaltidningen för att klaga på tilltaget. Skolledningens motivation att pepparkaksgubbar kan leda till att "någon kunde känna sig stött" köper hon inte alls, berättar hon för na.se.

- Varför tar vi bort det? Är inte bruna lika oss, eller? Får inte bruna vara med?, frågor hon sig och menar att skolledningens försök till politisk korrekthet är kontraproduktivt och att i så fall kan hela luciatåget förbjudas då det påminner om ett Ku-Kux-Klan-möte.

I protest ska Mio nu inte delta alls. Liksom de flesta av kompisarna ville han vara pepparkaksgubbe och tycker det hela är märkligt.

- Då borde vi inte få ha bruna kläder i skolan heller, säger Mio.

Även pepparkakor har förbjudits. Klassens lärare har avböjt att kommentera.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kreml: "Trump stoppade tredje världskriget"

"Det råder ingen tvekan om saken." Utan Trumps intervention hade det varit kört, enligt ryske toppdiplomaten.0 

Ekonominyheter

Svensk vindkraft en ekonomisk katastrof

Går back med 35 procent om året.. Forskarnas siffror visar ohållbara investeringar i "hållbarhet".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Här jagar polisen 13-åringen efter skotten

"Hör jag en sak till du gör kaos".. Gick till attack med pistoler mot israeliska militärteknik- och vapenföretaget Elbit i Göteborg.0 

Skånearab lurade Sverige på 3,5 miljoner

Levde loppan i arabvärlden – trots att han "inte kunde gå".. Åtta personliga assistenter försörjdes – ingen jobbade på riktigt.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0