Nytt invandrarparti bildat i Malmö – "Mångfald är styrka"

Publicerad 22 februari 2018 kl 17.20

Inrikes. Ett nytt parti har bildats i Malmö. Nya koalitionssamlingen heter det, och samtliga av dess grundare har själva invandrarbakgrund. Nu ska partiet inrikta sig på att hjälpa invandrare och förbättra den så kallade integrationen. "Mångfalden är styrka", skriver man på sin hemsida och påpekar att man står för en "verklig integration".

Dela artikeln

Partiledaren för nystartade Nya koalitionssamlingen heter Hussam Alkoblawi. 24malmo.se kallar honom för en "statslös palestinier" som levt utan pass och medborgarskap fram till han var 22 år gammal.

Syftet med det nya partiet är att öka integrationen i Sverige och gå från ord till handling. Enligt Alkoblawi är politiker bra på att snacka, men dåliga på att verkligen göra någon förändring. Han menar att gapet mellan invandrare och svenskar bara blir större och större.

Även om partiledaren inte officiellt vill kalla sitt parti för ett invandrarparti, säger han samtidigt att det främst är invandrare som ligger i partiets intresse, och att det förmodligen är invandrare som kommer rösta på dem. Partiet har svenska flaggan i sin logga, men på sin Youtube har man publicerat en rad filmer på arabiska.

– Vi vill vända oss till alla medborgare. Men av naturliga skäl så är det personer med invandrarbakgrund i första hand, som ligger i vårt intresse, säger han till 24malmo.se.

På sin hemsida hävdar partiet att "mångfald är styrka" och man skriver att "kompetensen" hos nyanlända ska tas tillvara direkt när invandrarna anländer, innan de "passiviseras och blir marginaliserade".

"Vi anser att integrationen börjar från det ögonblicket invandraren anländer i Sverige till sin nya vistelseort där han drömmer om att etablera sin och sin familjs tillvaro och framtid. Därför tycker vi att det är ytterst viktigt att alldeles från början ta tag i den nya anlände och framlägga en organiserad mottagningsplan som bäddar fram hans väg i integrationen i det nya samhället", skriver partiet.

Nya koalitionssamlingen vill även att Sverige ska "acceptera integrationen med dess verkliga innebörd och inte knyta den med assimilation och identitetsförlust".

För att nå Malmös kommunfullmäktige behöver partiet erhålla tre procent av väljarstödet, vilket är drygt 5.500 röster.


Karin i Växjö jobbade åt Ad Kan ✅ Började i MUF ✅ Judiske pojkvännen ✅ Hemliga frimurartecknet ✅ Snart svensk polis.0 Plus

"Låg bland sopsäckar." Norrländska duon fotade när offret led.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Allvarlig kritik mot samtyckeslagen

Brå: "Friade dom vore mer rimlig". Forskarna har studerat flera rättsfall där ungdomar dömts.0 

Ekonominyheter

Kontantuttagen fortsätter minska snabbt

Sverige allt mer kontantfritt.. Så mycket tar genomsnittlige svensken ut från bankomaten.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Inrikes

Två av tre kvinnor kräver män med samma åsikt

Varningen: Det hotar barnafödandet.. Orimliga krav på wokeness drar ned fertiliteten och försvårar parbildning, visar mätning.0 

Varning för giftiga alla hjärtans dag-presenter

Göga halter av bly och kadmium i smycken och andra varor.. Gifter fanns bland annat i elektrisk björn av rosor och i en hjärtformad diskolampa.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0