Islamiska staten i Sverige
IS-krigare.

Nu klart: IS-terrorister får "gräddfil" till bidrag i Stockholm

Publicerad 19 maj 2015 kl 20.36

Inrikes. Den rödgrönrosa majoriteten i Stockholms stad antog på tisdagen en strategi "mot" extremism. I dokumentet framkommer bland annat att återvändande jihadister som slagits för terrorgruppen Islamiska staten ska få gräddfil till bostäder, bidrag och jobb i huvudstaden.

Dela artikeln

Den nya planen för att motverka extremism listar en rad åtgärder som man kan ta till för att "ge stöd" åt de IS-terrorister som återvänder till Sverige. Bland annat kan man ge dem bidrag. 

"När det gäller försörjning är det viktigt med samarbete mellan socialtjänstens försörjningsstöd, Jobbtorg och andra insatser vid arbetsmarknadsförvaltningen, samt länk till Arbetsförmedling", slår dokumentet fast.

Förtur i bostadskön
Terroristerna kan också komma att få gå före i bostadskön:

"Slutligen, är boendefrågan en förutsättning som behöver fungera och därför bör även bostadsbolagen ingå i en samverkan".

Oppositionen i Stockholms stad har riktat hård kritik mot den nya strategin. Erik Slottner, gruppledare för Kristdemokraterna, ställer sig frågande till att terroristerna ska få bostäder, jobb och bidrag.

– Man talar om jobbtorg, bostadsförmedling och försörjning för återvändare. Det är ett gräddfilstänk för kriminella. Jag saknar skrivningar om hur man ska avradikalisera de här personerna, säger han till SVT Nyheter.

Även Lotta Edholm (FP) är kritisk.

– Människorna som kommit tillbaka efter att de begått folkmord ska inte få bostäder och jobb utan ska ställas inför rätta, säger oppositionsborgarråd Lotta Edholm (FP) till SVT Nyheter.


Nyheter från förstasidan

Hon ströps till döds – med slöjan hon vägrade bära

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Publicerar domar och förundersökningar på nätet. Nu ska myndigheten IMY ta reda på om verksamheten är laglig.0 

"Vanliga svenskar" ska hjälpa Zelenskyj vinna kriget

Nya statliga satsningen.. Riktar sig till "understimulerade pensionärer, prokrastinerande studenter och nattammande mammor".0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0