Hennes förslag kommer att läggas fram på moderpartiets stämma om en vecka. Hon vill också att Norge går ur Schengen-samarbetet.
- Det norska välståndet har gjort oss till ett enormt attraktivt mål för kriminella. Vi måste kontrollera gränserna, säger Borch till Aftenposten.
Själv har hon två gånger blivit bestulen på sin mobiltelefon på spårvagnen i Oslo, något hon är trött på.
- Vi vet att utländska kriminella riktar sig mot kollektivtrafiken i städerna. Men också ute på landet går välorganiserade ligor från gård till gård, fortsätter hon.
- Idag är vi i en situation av fri flytt av kriminella i Norge och Europa. Vi i Östfold har sett den gränsöverskridande kriminaliteten växa enormt de senaste åren. Jag tror att detta är en viktig fråga för många väljare, säger Sandra Borch.
Senterpartiet sitter i den norska regeringen och har likt det svenska Centerpartiet ursprung i bondeförbund - dock har Senterpartiet inte tagit efter Centerpartiets radikalisering i invandringsfrågan.