FÅR BAKLÄXA: Det är inte tillåtet för Fredrik Reinfeldt att diskriminera svenskar i skattesystemet, konstaterar EU-kommissionen.

EU stoppar Reinfeldts planer: Inga skattefria invandrarzoner

Publicerad 17 april 2014 kl 18.09

Inrikes. De så kallade nystartszonerna skulle innebära att skatterna sänktes i invandrartäta stadsdelar, till en kostnad av hundratals miljoner kronor. Men nu tvingas regeringen släppa förslaget helt, efter att EU konstaterat att det bryter mot reglerna för statsstöd.

Dela artikeln

Redan för drygt tre år sen presenterade regeringen sina planer på satsningen, som skulle ge företag i så kallade utsatta områden omfattande skattelättnader.

I den senaste budgetpropositionen beräknades kostnaderna för det hårt kritiserade förslaget till 155 miljoner.

Men att låta invandrare betala lägre skatt än svenskar är ett brott reglerna om otillåtet statsstöd, konstaterar EU-kommissionen nu efter sin granskning.

Eftersom EU:s invändningar mot nystartszonerna är så omfattande slopas nu förslaget helt, skriver regeringen i ett pressmeddelande.


Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

"Vi ska bevara vår svenska krona." SD markerar när Kristersson öppnar för ny valuta i Sverige.0 

TV4 får guldspade för trollfabriken

Föga oväntade prisutdelningen.. "För att ha avslöjat en trollfabrik som inte går att förneka."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0