Asylkaoset
MSB sätter upp tält i Revinge.

MSB: Uthålligheten tar slut i december

Publicerad 18 november 2015 kl 12.53

Inrikes. MSB höjer tonläget och varnar för att asylmottagningen är "mycket ansträngd" och att situationen bara blir värre. På flera håll beräknar man att uthålligheten bara räcker till av december.

Dela artikeln

Myndigheten för samhällsskydd- och beredskap, MSB, pekar i sin senaste lägesrapport särskilt på den akuta bristen på boenden för så kallade ensamkommande flyktingbarn. Flera kommuner uppger nu att de helt saknar förmåga att ta emot fler.

"MSB:s bedömning är att det svenska samhällets förmåga att ta emot ensamkommande barn är fortsatt starkt utmanad. Principen om barnets bästa i beslut som rör barnet kan inte uppfyllas", konstaterar myndigheten.

Enligt Migrationsverket finns ett behov av att utöka antalet platser på så kallade evakueringsboenden till 20.000. Hittills är cirka 7.000 platser aktiverade, vilket innebär att det nu gäller att få fram drygt 13.000 platser till.

"Problemet kan inte lösas fullt ut även om Försvarsmakten ställer fler boenden till förfogande eller om MSB skulle anordna fler tältboenden", skriver MSB.

Det massiva inflödet av asylsökare leder också till "utträngningseffekter inom hälso- och sjukvård samt socialtjänst", enligt myndigheten.

– Man har så fullt upp att hantera ensamkommande barn och asylsökande så att man får problem med den ordinarie verksamheten, till exempel inom sjukvård och socialtjänst, säger Alexandra Nordlander, verksamhetsansvarig för operativ analys på MSB, till Aftonbladet.

I Skåne, Västra Götaland och Stockholm riskerar aktörer nu "att inte mäkta med sina åligganden från och med december" om de inte omedelbart får förstärkning.

Enligt MSB är det för tidigt att säga om de införda gränskontrollerna påverkar volymerna på asylinvandringen. Statistik från Migrationsverket visar dock att inflödet har fortsatt på samma nivå som förut.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0