Bokmässan 2016
Farrokh Sekaleshfar vill döda homosexuella.

Moské bjöd in imam som vill döda homosexuella – ställer ut på bokmässan

Publicerad 20 augusti 2016 kl 19.31
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Den kontroversiella moskén Imam Ali Islamic Center i Järfälla är en av utställarna på bokmässan i Göteborg nästa månad. Moskén bjöd förra året in den islamistiske imamen Farrokh Sekaleshfar.

Dela artikeln

I ett videoklipp från 2013 säger Sekaleshfar att det är "barmhärtigt" att döda homosexuella.

– Döden är straffet. Det finns inget att skämmas för. Döden är straffet. Vi måste ha medkänsla för människor. Det är samma sak med homosexuella. Av medkänsla, låt oss göra oss av med dem nu, uppmanar han i ett videoklipp inspelat under en föreläsning på ett universitet.

Imam som vill döda homosexuella bjöds in till moské i Sverige

Avslöjandet om Sekaleshfars Sverigebesök gjordes av den sverigeiranske författaren och journalisten Nima Dervish i samband med terrorattentatet i Orlando. Avslöjandet har publicerats på hans blogg. Dervish konstaterar också att den islamistiske imamens åsikter varit kända länge.

"Ändå kommer de säga att de hade iiingen aning. Precis som andra svenska muslimska organisationer som tidigare bjudit in homofober eller antisemiter", skriver han sarkastiskt.

Och på den punkten fick han, ordagrant, rätt. När Imam Ali Islamic Centers talesman Akil Zahir konfronterades av SVT lät det såhär:

– Nej, vi hade ingen aning om hans föreläsning på universitet. Jag fick reda på det efter attacken i Orlando, när en bekant berättade det för mig.

Video: "Hugg huvudet av dem, det är det enklaste" – imam som bjöds in till Sverige om homosexuella

Den 22 till 25 september är den islamistkopplade moskén en av utställarna på bokmässan i Göteborg. Utöver Imam Ali Islamic Center ställer ytterligare en moské samt två muslimska organisationer ut på mässan.

Fria Tider har sökt företrädare för bokmässan inför publicerandet av denna artikel.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Handelsbanken: "Bortom Trumps dimridåer" växer den svenska bostadsbubblan som vanligt

Tror på fyra procents prisökningar i år.. Att det svenska bolåneundret skulle vara på dekis är bara en Trump-bluff, enligt chefsekonomen Christina Nyman.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Kristersson anmäls för SD:s "åsiktregistrering"

S, V och MP bakom anmälan mot "maffiametoder".. Kräver att KU granskar uppgifterna om SD:s "svarta listor" över woke-byråkrater.0 

Här landar svenska stridsflygplanen i Polen

Historiska ögonblicket.. Sex svenska Jas 39 Gripen satte ner hjulen på flygbasen i Malbork.0 

Vetenskap

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0