Debatten hettade till ordentligt igår i kommentarsfältet till en artikel på nyhetsbloggen Exponerat om mordet på en 34-årig libyer i Ödåkra. Den 31-årige blivande mäklaren, som är bosnier med muslimsk bakgrund, retade upp sig på en kommentar och skrev följande till svar.
"Du är fan helt blåst din jävla vita fula svenne fitta. Hoppas att din mamma knullade runt som då var väldigt vanligt bland svenska flickor på 70-talet och fick dig en den blekaste avkomma från en fet tjock grek eller Balkangubbe." [sic]
Mannens praktikplats, mäklarfirman Husmanhagberg i Helsingborg, såg däremot inte med blida ögon på uttalandet och meddelar idag att mannen omgående fått avsluta sin praktik på firman.
Husmanhagbergs marknadschef Åsa Davidsson meddelar i ett mail till Fria Tider att mannen "har haft en administrativ tjänst vid vårt kontor i Helsingborg parallellt med sina studier. Hans yttrande, som vi fått del av, är dock något som företaget inte står bakom och vi har därför agerat omgående".