Läkare: Veganmat kan ge utvecklingsstörning

Publicerad 6 december 2018 kl 17.04

Vetenskap. Chefsläkaren Allan M. Lund vid Rigshospitalet i Köpenhamn varnar nu för att veganmat kan ge svåra följder, så som epilepsi och i slutändan utvecklingsstörning, uppger TV4.

Dela artikeln

Enligt TV4 råder det en vegantrend i Danmark som blir allt starkare.

Problemet är bara att den undermåliga maten, som till exempel kräver ett tillskott av B12-vitamin, kan få allvarliga konsekvenser för barnen.

På Rigshospitalet i Köpenhamn har man behandlat flera barn som fått just veganmat av sina föräldrar.

– Det kan handla om att man utvecklar olika hjärnsymptom. Med slapphet i muskulaturen, dålig kontakt och kanske epilepsi. Och på sikt utvecklingsstörning, säger chefsläkaren Allan M. Lund till TV4.

De "veganföräldrar" som ändå envisas med att föda sin barn veganmat uppmanas därför att söka experthjälp av en dietist innan de tar bort kött, ägg och mejeriprodukter från matsedeln.


Nyheter från förstasidan

Hovrättsdomaren: Agera "bortom lagen" mot "landsförrädare"

Mårten Schultz, 51, är igång igen. "Undergräver förtroendet för den svenska staten och svenska myndigheter".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Vetenskap

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv

Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".. Avgörande egenskap för att överlista människor och ta över världen.0 Plus

CIA ändrar sig: Covid kom nog från labb

Reviderar sin ståndpunkt.. Ansåg tidigare att så inte kunde vara fallet.0 

Vatten och extrema vindar hittade på exoplanet

Använde svenskbyggt instrument.. Forskarna ska undersöka förutsättningar för liv.0 

Vetenskap

Religiösa svenskar lika snåla som vanligt. Studie: Tro påverkar inte generositet.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0