Våldtäkt i Malmö
Brottet begicks på Rönnblomsgatan i somras.

Kvinna sexattackerad inför publik – beskyllde vittne för "rasism"

Publicerad 9 november 2015 kl 23.14

Inrikes. På en gräsmatta en sommardag i Malmö blev en utslagen kvinna i 25-årsåldern utsatt för ett sexövergrepp – inför flera vittnen. När hon senare fick klart för sig att en afrikansk invandrare var gripen för brottet utgick hon från att en rasist hittat på allt och larmat polisen.

Dela artikeln

Malmö tingsrätts dom innebär att den tilltalade döms till fängelse och utvisning för våldtäktsförsöket som skedde i somras.

Det var den 23 augusti på Rönnblomsgatan i Malmö som en kvinna i 25-årsåldern blev överrumplad av en invandrare från Afrika som tog tillfället i akt att inleda ett samlagsförsök med henne. Han lyfte upp kjolen, tafsade på henne och försökte penetrera henne.

Offret var vid tillfället helt utslagen på grund av alkohol, narkotika och sömnbrist.

Men vittnen observerade händelseförloppet och polis kallades till platsen. Ett av vittnena filmade dessutom händelsen.

Kvinnan ville dock inte tro det var sant förrän hon fick se filmbeviset.

"När hon hörde mera om vad som hänt, trodde hon att det var en rasist som larmat polisen och hon försvarade [gärningsmannen] in i det längsta. Först när hon förstod att det fanns en film insåg hon att hon kanske hade fel", står det i domen om målsägandens redogörelse från händelsen.

Mannen har förnekat brott och menat att han frivilligt avbrutit samlagsförsöket när han förstod att offret inte var med på det. Han motiverade sin inställning i rätten att han bara ville ha sex "om både ville det".

Afrikanen har påstått att han är 33 år gammal och härstammar från Gambia. Varken åldern eller hemvisten har gått att få bekräftad.

Gärningsmannen döms till ett års fängelse och utvisning i fem år. Det står således invandraren fritt att åter vistas på svensk mark 2020.

En nämndeman i rätten har avvikande uppfattning och vill ogilla åtalet mot den tilltalade. Nämndemannen menar att gärningsmannen frivilligt avbrutit våldtäktsförsöket – "på grund av omsorg" för målsäganden – när han förstod att hon inte ville ställa upp på samlag.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0