Miljöpartiets kongress 2016

Kommunisthot mot MP:s kongress

Publicerad 13 maj 2016 kl 17.11
Av Mattias Albinsson

Politik. Miljöpartiets kongress i Karlstad som inleddes idag uppges ha utsatts för hot från kommunister.
– Det är inget hot, säger Kommunistiska partiets Anders Wiklund till Fria Tider.

Dela artikeln

Utanför entrén till kongresslokalen i centrala Karlstad hälldes röd färg ut natten till fredagen. Bredvid färgen hade bilder på exploderade byggnader och bilder med namn på olika länder placerats ut.

– Vi rubricerar det som olaga hot mot grupp. Det är en allvarlig brottsrubricering, säger Morgan Connedal på polisen i Karlstad till Aftonbladet.

Men Anders Wiklund på Kommunistiska partiet i Karlstad, som ligger bakom aktionen, säger till Fria Tider att det handlar om en politisk aktion, inte ett hot.

– Det är inget hot till att börja med. Vi har valt att göra en aktion utanför Miljöpartiets kongress för att uppmärksamma deras inställning till värdlandsavtalet och Nato, säger han och fortsätter:

– Det har vi gjort genom att hälla ut blodliknande vätska och lägga ut bilder på krigsscener i Libyen, en krigsinsats som Miljöpartiet stödde. Det är så Miljöpartiets utrikespolitik ser ut i verkligheten om man skalar av snacket om demokrati och feministisk utrikespolitik.

Värdlandsavtalet är ett samarbetsavtal mellan Sverige och Nato som skrevs under 2014 och som riksdagen ska rösta om 25 maj. Kritikerna menar att avtalet för Sverige ett steg närmare Natomedlemskap och inte minst Sverigedemokraterna har uppgett att partiet tänker rösta nej till det.

Wiklund säger också att det är "olyckligt" att aktionen uppfattats som ett hot.

– Den som bör känna sig hotad är den svenska alliansfriheten, den svenska självständigheten samt länder som riskerar att drabbas av Nato och Natos våld, säger han.

Fria Tider har sökt Miljöpartiet för en kommentar.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0