Nigerianska soldater på patrull. tillsammans med amerikansk underofficer.

Islamister mördade 40-tal studenter i sömnen

Publicerad 1 oktober 2013 kl 18.05

Utrikes.I förrgår trängde en grupp män in i sovsalen på ett lantbruksuniversitet i Nigeria och sköt ihjäl en mängd av studenterna. Den ansvariga terrorgruppen anser att man måste "kämpa tillbaks" mot ungdomen eftersom de unga stödjer landets regering.

Gilla artikeln på Facebook

En grupp beväpnade män som misstänks tillhöra den islamistiska sekten Boko Haram trängde i fredags natt in på ett lantbruksuniversitet i Gujba i nordöstra Nigeria. De tog sig in i en av studenternas sovsalar och sköt mot de sovande. Efter detta samlade gärningsmännen ihop de överlevande och andra elever för att därefter skjuta ihjäl dessa utanför byggnaden.

I delstaten Yobes huvudstad Damaturu räknade en Reutersmedarbetare till 40 döda i bårhuset som tog emot dödsoffren. Men uppgifterna om dödsoffer går isär och en lokalpolitker uppgav för brittiska BBC att så många som 50 studenter kan ha dödats. Enligt tidningen Daily Times var detta den senaste i en serie attacker mot skolor i Yobe. I juli mördade Boko Haram 41 elever och en lärare i en mellanstadieskola i Mamudo.

"Vi konstaterar att ungdomen i delstaterna Borno och Yobe har vänt sig emot våra mål. De har samverkat med säkerhetstjänsten och stöder aktivt regeringen i dess krig mot oss. Vi har därför beslutat oss för att kriga tillbaks", förklarade Boko Harams talesman Abu Zinnira då han i våras lanserade sektens nya kampanj mot ungdomar i de båda delstaterna.

Boko Haram bekämpas, förutom av den nigerianska regeringen, av USA inom ramen för Operation Enduring Freedom. Detta militära samarbete mot islamistiska rebeller sträcker sig över bland annat Algeriet, Chad, Mali, Mauritanien, Niger, Senegal, Nigeria och Marocko.

Fördrevs av muslimer – nu kallas han islamofob av Sveriges Radio


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Vattenfall förlorade 700 miljoner på vindkraft – storsatsar på mer

Stora förluster i Vattenfalls svenska vindkraft.. Trots miljardsatsningar blöder verksamheten – och nu storsatsas det mer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Utrikes

Minister som är rädd för bananer avgår

Efter internationella skriverierna om bananskräcken.. Så förklarar jämställdhetsminister Paulina Brandberg beslutet att lämna regeringen.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0