Storslagsmålet i Ronneby
Arkivbild.

Hundratal ungdomar i slagsmål i Ronneby

Publicerad 22 december 2016 kl 17.14

Inrikes. Ett jätteslagsmål bröt idag ut i Ronneby i Blekinge. I sociala medier spekuleras det i vilka bråkmakarna är, men polisen vill inte säga något om dem.
– Det vill jag inte kommentera i nuläget, säger Stephan Söderholm på polisen i region Syd.

Dela artikeln

Larmet kom in till polisen vid halv tolv-tiden. Ett jätteslagsmål, som ett hundratal tonårs­ungdomar deltog i, hade brutit ut i centrala delarna av samhället.

Enligt BLT ska bråket ha startat i en sporthall och därefter spridit sig och fortsatt utomhus. I ett par fall har personer fått föras till sjukhus med anledning av slagsmålet.

– Det liknande ett upplopp. Jag har aldrig sett något liknande i hela mitt liv, säger skolområdes­chef Ronny Mattsson till Sydöstran.

Flera polispatruller larmades för att försöka skingra kombattanterna, som uppges komma från olika skolor, åt.

Kommer inte överens
– Det är två grupperingar som gett sig på varandra, säger Stephan Söderholm på polisen i region Syd till Fria Tider.

– Det är i första hand två grupperingar som inte kommer överens.

Han vill däremot inte uttala sig om vilka de två grupperingarna är.

– Det vill jag inte kommentera i nuläget, säger han.

I sociala medier pekas bland annat två religiösa grupper ut som de som skulle ligga bakom bråket, men det är uppgifter polisen är skeptisk till.

– Det ska du nog vara försiktig med, det är inget jag känner igen att det skulle vara. Det känns inte som att det stämmer, säger Söderholm.

Fler språk
Skolområdes­chefen Ronny Mattsson föreslår i en intervju med Sveriges Radio tre åtgärder för att få ett slut på bråken.

– Vi ska inte ha de här stora avslutningarna i aulor med flera hundra elever, det blir jättesvårt att hantera. Vi klarar inte av att hantera det. Risken är för stor att det ska hända någonting, säger han.

– Sedan tror jag att vi måste ha ett antal människor som finns inne på skolan, som har en lugnande inverkan, som kan olika språk. Och som snabbt hinner uppfatta vad som håller på att hända innan det verkligen händer.

– Det tredje jag tänker, och det faller säkert inte i god jord hos alla, är att man kanske måste flytta en del ungdomar från Ronneby för att skapa lugn och ro.

Polisen håller nu på med avrapportering och försöker få fram hur många som varit inblandade i dagens bråk, hur många som är skadade och hur de är skadade. Ingen har ännu gripits med anledning av slagsmålet.

Fler polis­patruller är på väg och kommer stationeras i Ronneby under kvällen. Då ska även en manifestation mot våldet hållas i staden.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0