Ungern och invandringen

Här slänger flyktingar i Ungern mat och vatten

Publicerad 4 september 2015 kl 16.49

Utrikes. Illegala invandrare i Ungern vägrade igår ta emot mat och hjälppaket från olika hjälporganisationer. Istället slängde man såväl mat som vattenflaskor på tågspåren.

Dela artikeln

Videoklipp och bilder på arga araber och pakistanier som slänger iväg vattenflaskor och matpaket i protest mot att de inte tillåts åka med tågen till Tyskland för att där få asyl och bidrag har i dag fått stort utrymme i ungersk media.

Händelsen uppges ha inträffat på en station ute på den ungerska glesbygden dit man kört ett tåg med araber och pakistanier som lurats att tro att tåget var på väg till Tyskland.

Den ungerska nyhetsportalen vs.hu skriver att man utifrån invandrarnas beteende kan "dra slutsatsen att deras verkliga mål inte är att söka skydd i Ungern och att det därför inte är asyl de är ute efter".

Flera asylsökare höll under gårdagen även upp skyltar som de skrivit "We want go Germany!" och "No camp! No Hungary!" på, vilket av ungrarna tolkas som att det är de nordeuropeiska ländernas generösa bidrag som lockar.

Enligt den ungerska tidningen Magyar Hírlap är invandringssituationen minst sagt ansträngd i Budapest just nu. Polisen uppges bara det senaste dygnet ha omhändertagit över 3.300 illegala invandrare som förutom syrier även är pakistanier och afghaner. Samtidigt är det fortsatt många illegaler som försöker ta sig ombord på tågen västerut till Tyskland och Österrike.

Dublinförordningen säger dock att det är det första säkra landet som ska pröva en asylsökares asylskäl och Ungern får därför inte släppa dem vidare in i EU. Istället ska asylsökarna registreras i Ungern och få sina asylskäl prövade där, något de alltså motsätter sig.

Artikeln är rättad: Händelsen inträffade inte i Budapest utan vid en station på den ungerska glesbygden.

Nyheter från förstasidan

Polisens nya bild på skolmördaren – vädjar om hjälp

Lucka på nästan fyra timmar i utredningen. Polisen vill ha hjälp med att reda ut vad Rickard Andersson gjorde under hela denna tid.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

USA vägrar kalla Ryssland "angripare"

Splittring inom G7.. USA vill inte längre anklaga Kreml för Ukrainakriget.0 

Europa ska rusta upp – och USA ner

Pentagon ska minska med 8 procent per år.. Kristersson samtidigt: Vi måste rusta upp med "dramatisk hastighet".0 

Trump: "Zelenskyj är en diktator"

Brutala sågningen.. "Det är nog bäst att diktatorn Zelenskyj agerar snabbt, annars kommer han inte att ha ett land kvar."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0