Arkivbild.

Grupp människor beskjutna i centrala Malmö

Publicerad 8 december 2018 kl 09.02

Inrikes. Flera personer blev beskjutna när de skulle gå in i en port vid Fridhemstorget i Malmö under natten. På platsen ska det nu finnas flera kulhål i rutan.

Dela artikeln

Det var vid 03.30-tiden natten till lördag som polis skickades till Regemenstagatan vid Fridhemstorget i Malmö, efter flera samtal om skottlossning på platsen.

När polisen anlände till adressen framkom det att skott avlossats mot några personer skulle gå in genom porten.

Personerna som besköts är bekanta med varandra och mellan 20-25 år. Det är oklart om de är kända av polisen sedan tidigare. De träffades inte, däremot hittades skotthål på platsen.

– En eller flera gärningsmän har skjutit mot en grupp människor, säger Timmy Jeppsson, inre befäl vid polisen i Malmö, till Sydsvenskan.

Brottsplatsen har spärrats av för en kriminalteknisk undersökning och området har sökts igenom med specialsökhund.

Polisen har även genomfört dörrknackning för att få tag eventuella vittnesuppgifter och gjorda iakttagelser i samband med händelsen.

Händelsen rubriceras som mordförsök, men det finns ingen gripen eller misstänkt.

Klockan 07 på lördagsmorgonen var platsen ännu avspärrad.


Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

"Vi ska bevara vår svenska krona." SD markerar när Kristersson öppnar för ny valuta i Sverige.0 

TV4 får guldspade för trollfabriken

Föga oväntade prisutdelningen.. "För att ha avslöjat en trollfabrik som inte går att förneka."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0