Ulla Lundegård.

Feminist: "Varför så fruktansvärt" att en muslimsk man har tre hustrur?

Publicerad 2 oktober 2017 kl 17.55

Inrikes. Den feministiska konstnären och författaren Ulla Lundegård kan inte förstå varför det är så upprörande att muslimska män tar med sig flera fruar när de kommer till Sverige.
"Det kan till och med vara så att de lever ett mycket mer intressant liv än många svenska par gör efter trettio år i branschen", skriver hon i Expressen.

Dela artikeln

Ulla Lundegårds artikel är en kommentar till de upprörda stämmor som höjts efter att det stått klart att Nacka köper bostäder i Saltsjöbaden för 14 miljoner skattekronor åt en muslimsk man med tre fruar.

"Varför lägger vi så stor vikt vid att denne man har tre fruar? Och varför pratas det med avsky om att kommunen måste skaffa lägenhet till alla dessa? De har väl också rätt att bo, eller hur?" frågar sig den 65-åriga feministen.

Lundegård konstaterar visserligen att hon inte själv skulle vilja vara gift med tre män:

"Tre karlar och ett fruntimmer. Hujedanimej, det skulle inte vara någon enkel match!" skriver feministen.

Hon konstaterar dock att vi  inte får låta våra "fördomar och fastlåsta traditionsbundna normer" stå i vägen för hur berikande det faktiskt kan vara för en muslimsk man att ha en hel uppsättning fruar.

"Barnen har tre mammor med olika egenskaper och åldrar som kan rycka in då det behövs. De kan till och med dela med sig av sin kärlek till mannen och bo i samma hus! Det är mer än någon av oss kan föreställa sig."

Den muslimska familjekonstellationen med flera fruar kan i själva verket vara mycket mer spännande än de tråkiga svenska parförhållandena:

"Det kan till och med vara så att de lever ett mycket mer intressant liv än många svenska par gör efter trettio år i branschen. Kvinnorna har kanske till och med gemenskap med varandra", skriver Ulla Lundegård.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Zelenskyj visar upp infångad kines

Anklagar nu ryssarna för att använda kinesiska soldater i kriget. "Putin kan tänka sig att göra vad som helst – utom att avsluta kriget."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0