"Färdighetsat" – 20.000 demonstrerar för ÖKAD invandring i München

Publicerad 22 juli 2018 kl 20.03

Utrikes. Den tyska vänstern mobiliserar. I dag demonstrerade 20.000 personer vid Königsplatz, i centrala München, mot regeringens nya politik och för mer "tolerans och öppenhet".

Dela artikeln

Till följd av den nya invandringspolitik som Tyskland beslutade om i förra veckan anordnade i dag över 130 organisationer i demonstration "för tolerans och öppenhet" i München.

Anledningen till att man valt München är för att den hårdare invandringspolitkens förespråkare i regeringen kommer från CSU, den bayerska delen av den tyska kristdemokratin.

Alltifrån trossamfund, välgörenhetsorganisationer, fackföreningar till privatpersoner slöt i dag upp för att gemensamt markera mot vad man uppfattar som en en högersväng i den tyska inrikespolitiken.

Den stora oron är att det invandringskritiska partiet Alternativ för Tyskland har "kidnappat" diskussionen och kommer att driva de andra partierna i deras riktning. Något man vill motverka och sätta stopp för.

CSU-politker menar däremot att den som klumpar ihop kristdemokratin med rasister skadar det politiska samtalet.

Demonstrationen förlöpte fredligt, rapporterar Die Pressse.


Nyheter från förstasidan

Bara floskler i Kristerssons tal om Örebro

"Det finns inget vi och dom". Talade i 11 minuter – utan att ge ett enda besked i sak.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0