Arkivbild.

En enda polisbil ska täcka hela södra Lappland

Publicerad 22 september 2017 kl 20.02

Inrikes. I polisområdet södra Lappland finns det bara en enda polisbil som ska upprätthålla lag och ordning i området. Det räcker, slog kammarrätten fast i onsdags, rapporterar SVT Nyheter. Men Polisens huvudskyddsombud är inte nöjd.

Dela artikeln

Polisledningen anser att den befintliga resursfördelningen i södra Lappland är tillfredsställande. Det innebär en enda polisbil i området. 

Men huvudskyddsombudet i polisregion Nord menar att det krävs minst två polispatruller.

Nu har frågan prövats i både förvaltningsrätten och kammarrätten. Båda instanserna går på polisledningens linje.

– Spontant är jag förvånad. Gemene man förstår nog att det här inte räcker på en yta som är nästan lika stor som Danmark, säger huvudskyddsombudet Jan Johansson, till SVT.

Enligt Johansson innebär detta bland annat kvinnofridsbrott inte kan hanteras professionellt, då det krävs två polisbilar för att både gripa gärningsmannen och ta hand om kvinnan.

Men det är bara ett exempel.

Jan Johansson påpekar att polisen, enligt lag, är skyldig att fullfölja plikten att skydda allmänheten. Men det går inte med så få resurser, menar han.

Nu sätter huvudskyddsombudet sin tilltro till politikerna, och hoppas att de kommer genomföra en nödvändig förändring så att fler och tillräckligt många polispatruller kan sättas in.

Det aktuella området innefattar Sorsele, Storuman, Vilhelmina, Dorotea, Åsele och Lycksele kommun.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0