En av 8.300 vill hyra ut till invandrare

Publicerad 15 november 2016 kl 16.05

Inrikes. Nu har det gått mer än en månad sedan politikerna i Stockholm stad startade en kampanj för att få stockholmarna att hyra ut sina hem till nyanlända. Men trots generös finansiering går det inte som man tänkt sig, enligt SVT.

Dela artikeln

Det handlar om totalt 5.460 mestadels araber och afrikaner som Stockholm ska ta emot under nästa år. Eftersom det råder bostadsbrist vände man sig till allmänheten med löfte om skattepengar i syfte att hyra rum till invandrare.

Det visade sig dock att endast 70 av 581.000 tillfrågade stockholmare var intresserade av att hyra ut till de nyanlända invånarna. Det motsvarar en på 8.300 eller 0,012 procent.

Finansborgarrådet Karin Wanngård (S) är inte missnöjd med gensvaret, som hon kallar "en pusselbit i det stora hela". Staden ska nu titta vidare på vandrarhem, modulhus och hotell till invandrarna för att komplettera.


Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Pojke "under 15 år" knivhögg kvinna i Malmö

Träffade i halsen och ansiktet.. Pojken greps och överlämnades sedan till sociala myndigheter.0 

Liberala förslaget: Låt staten omhänderta barn redan på BB

Så ska våldsvågen brytas, enligt Johan Pehrson.. "Alltför många barn i dag växer upp och fostras in i kriminella miljöer."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0