Dalai lama: Araberna måste skickas hem till arabvärlden

Publicerad 31 maj 2016 kl 16.44

Utrikes. Europa har en moralisk plikt att begränsa asyl­invandringen och skicka tillbaka invandrarna till tredje världen igen, enligt den religiöse tibetanske ledaren Dalai lama.
– Tyskland får inte bli ett arabland. Tyskland är Tyskland, säger han.

Dela artikeln

Tibets fjortonde andlige ledare Dalai lama, eller Tenzin Gyatso som Nobelpristagaren egentligen heter, är förmodligen världens mest kände flykting. Han befinner sig sedan 1959 i exil undan kinesisk förföljelse och har sedan dess inte satt sin fot i hemlandet.

Nu har Gyatso uttalat sig i tyska Frankfurter Allgemeine Zeitung om asylkaoset i EU och hans svar förvånar förmodligen många vänsterliberaler. Han hävdar nämligen att det ur moralisk synvinkel endast är försvarbart att ta emot flyktingar tillfälligt.

– Antalet flyktingar i Tyskland är för högt. Målet bör vara att de ska återvända och hjälpa till att bygga sina egna länder, säger Dalai lama när han låter sig intervjuas av FAZ i Dharamsala i norra Indien, enligt Kronen Zeitung.

Den buddhistiske munken inskärper att "Tyskland är Tyskland" och att landet under inga omständigheter får förvandlas till ett arabland.

En annan inflytelserik andlig ledare, påven Franciskus, påpekade så sent som i mars i år att Europa är utsatt för "en arabisk invasion", något som han dock framställde som ett positivt fenomen.


Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0