Ur det uppmärksammade filmklippet.

CNN hotar hänga ut privatperson bakom Trumps wrestlingfilm

Publicerad 5 juli 2017 kl 16.51

Media. CNN får nu kritik för att ägna sig åt utpressning mot den Reddit-användare som skapade den wrestlingfilm som Donald Trump postade på Twitter i helgen. Det vänsterliberala tv-bolaget hotar nämligen att hänga ut privatpersonen om han postar fler så kallade memer.

Dela artikeln

USA:s president Donald Trump anklagades i media för att uppmana till "våld" mot reportrar när han i söndags twittrade ut en skämtfilm som visar hur han symboliskt "spöar upp" nyhetsjätten CNN.

I veckan uppdagades vem det var som först hade skapat filmen, nämligen Reddit-användaren "HanAssholeSolo". Användaren anklagades sedan i media bland annat för så kallad antisemitism eftersom han tidigare hade postat ett bildkollage som visar att nästan alla toppföreträdare på CNN är judar trots att judarna endast utgör 2 procent av befolkningen i USA.

CNN meddelade på tisdagen triumfatoriskt att de hade lyckats identifiera användaren bakom kontot HanAssholeSolo. Tv-bolaget skriver dock att de valt att inte hänga ut mannen eftersom han skrivit ett nytt inlägg på Reddit där han "ber om ursäkt" för att han skrivit "rasistiska" och "antisemitiska" inlägg och lovar att sluta upp med det.

Men CNN lägger in en brasklapp och konstaterar att de "förbehåller sig rätten" att trots allt publicera privatpersonens identitet om "något av detta skulle ändras".

Nu får den vänsterliberala nyhetsjätten hård kritik på sociala medier för att ägna sig åt utpressning och oetiskt agerande, rapporterar RT. En av kritikerna är Wikileaks-grundaren Julian Assange.

"Ett tv-nätverk med mångmiljardbudget som utpressar en privatperson till att inte göra roliga videor om dem, det är inte journalistik, CNN", skriver Assange på Twitter.

Fler reaktioner från Twitter:


Nyheter från förstasidan

Kennedy: "I september kommer vi veta vad som orsakar autism"

Löftet från vaccinkritiske ministern i USA. Lanserar forskningsprojekt för att snabbutreda "autismepidemin".0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0