Arkivbild

7 av 10 biståndskronor till korruption

Publicerad 4 augusti 2012 kl 15.34

Ekonomi.70 procent av statens inkomster i Somalia går till korruption eller blir stulet på vägen, enligt en FN-rapport. Samtidigt fortsätter Sverige att ösa bistånd över det problematiska landet.

Gilla artikeln på Facebook

Totalt skänker svenska politiker runt 750 miljoner skattekronor årligen till Afrikas horn, varav Somalia brukar få drygt hälften. Skattepengarna kanaliseras enligt regeringens hemsida vanligen via FN-organ, Röda Korset och enskilda organisationer.

Flera av de högsta makthavarna i landet utpekas som korrumperade av FN, som bedömer att sju av tio skattekronor som går i budgetbistånd till Somalia försvinner på grund av stölder eller korruption inom maktapparaten. Somalias president Sharif Sheikh Ahmed och parlamentsledamoten och talmannen Sharif Hassan finns båda med på den svarta lista som FN:s observationsgrupp för Somalia och Eritrea har satt samman och som offentliggjordes i mitten av juli.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Är nere på 2,4 procent. Nedgången större än väntat.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Regeringen vill skriva av svenskarnas skulder

Skakig bostadsmarknad och kraschande börs.. Nu vill regeringen utreda en absolut preskription för skulder.0 

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 

Vetenskap

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0