Bibliotek får JO-kritik för PK-censur

Publicerad 15 januari 2018 kl 21.45

Lag & Rätt. Justitieombudsmannen (JO) kritiserar två bibliotek som vägrat tillhandahålla invandrings­kritisk litteratur trots förfrågan från allmänheten. Enligt myndigheten strider agerandet mot grundlagen.

Dela artikeln

Det är i JO:s årsbok för året 2016/17 som justitie­ombudsmannen Cecilia Renfors redogör för hur grundlagens krav på saklighet och opartiskhet ska tillämpas i statlig och kommunal verksamhet.

I två beslut kritiseras två folkbibliotek för att ha vägrat tillhandahålla politiskt inkorrekt litteratur på invandringsområdet. Det handlar bland annat om Julia Caesars bok om den hårt kritiserade svenska mångfalden.

Enligt bibliotekslagen ska varje kommun ha ett folkbibliotek, vars tjänster ska präglas av allsidighet och kvalitet.

"När ett folkbibliotek planerar inköp ska man bl.a. se till att utbudet inte inskränks utifrån ideologiska, politiska eller religiösa utgångspunkter", påpekar JO i sin årsbok och fortsätter:

"Omständigheterna i de två besluten var likartade; två personer ville låna böcker med invandringskritiskt innehåll, och de två biblioteken nekade att köpa in eller fjärrlåna böckerna. I det ena fallet hänvisades till att den aktuella boken var främlingsfientlig och inte uppfyllde kravet i bibliotekets medieplan om värderingar. Det biblioteket hade tydliga riktlinjer för inköp, där det angavs att den viktigaste faktorn vid kvalitetsbedömningen var värderingar, såsom könsroller, främlingsfientlighet, rasism och liknande. I det andra fallet hänvisades mer allmänt till bibliotekets interkulturella handlingsplan, verksamhetsplanen och förvaltningens värdegrund."

Men detta synsätt är felaktigt, enligt JO, som nu uppmanar biblioteken att följa lagen.

"Objektivitetsprincipen i regeringsformen, liksom bibliotekslagen och dess förarbeten, ger enligt min bedömning klart besked om att det inte är möjligt att avstå från ett bokinköp med hänvisning till de åsikter som förs fram i boken", skriver Renfors och avslutar:

"Yttrandefriheten innebär att det får föras fram åsikter och påståenden som inte är i enlighet med principen om alla människors lika värde eller andra grundläggande principer för en demokrati, så länge uttalandena inte är brottsliga. Grundtanken i en demokrati är att uttalanden av det slaget kan bemötas av dem som har en annan uppfattning".


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Lag & Rätt

HD-dom slår hårt mot privata brottsregister

Stopp för Lexbase och Acta Publica.. Nu får vänsterextrema Siren med flera inte längre göra domar sökbara.0 

Invandrare kan få gratis förstahandskontrakt

Ny förmån prövas i Sollentuna.. Kan bli praxis för "kommunens bostadssociala ansvar" i hela landet.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0