Pedofil får vårdnaden
Arkivbild.

Arabisk pedofil gjorde 12-åring gravid: Nu får han vårdnaden om barnen

Publicerad 27 januari 2018 kl 18.35

Lag & Rätt. Den våldtäktsman från Irak som skaffat barn med en 12-årig flicka från Göteborg väntas nu anlända till Sverige som anhörig­invandrare. Trots att han bevisligen är barn­våldtäktsman har Stockholms tingsrätt nämligen gett honom vårdnaden om båda barnen.

Dela artikeln

Flickan som kommer från en invandrar­familj i Göteborg giftes bort och våldtogs av sin nyblivne man. Som 13-åring fick hon två tvillingar. Tvillingar som hon nu, efter att ha förlorat en vårdnadstvist i Stockholms tingsrätt, ska överlämna till barn­våldtäkts­mannen.

Mannen har redan satt kurs från arabvärlden och väntas inom kort anhöriginvandra till Sverige, rapporterar Göteborgs-Posten som granskat fallet.

Stockholms tingsrätt motiverar sitt beslut med att barnen tillbringat nästan hela sin uppväxt tillsammans med pedofilen i Irak, vilket enligt rätten betyder att pedofilen är den mest lämpliga föräldern.

Enligt modern togs tvillingarna ifrån henne och fördes bort, men det ändrar inte domstolens bedömning.

Regeringens hedersexpert Juno Blom vid vid länsstyrelsen Östergötland kallar tingsrättens beslut för "det vidrigaste jag läst i hela mitt liv" och menar att ärendet är ”en skam för svenska myndigheter”.

– En liten flicka har förts ut ur Sverige, gifts bort, våldtagits och blivit av med sina barn utan att myndigheter agerat. Och nu sätter man sista spiken i kistan genom att ta ifrån henne vårdnaden, säger hon till Göteborgs-Posten.


Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Kolumn: Joakim Andersen. Vi går mot ett samhälle där en liten klick av globala PK-oligarker styr över en jättelik och högbelånad underklass.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0