Tingshuset i Örnsköldsvik.

Afrikaner häktade för våldtäkt mot två flickor i Norrland

Publicerad 18 oktober 2018 kl 14.46

Inrikes. Två män, 21 och 27 år, har nu begärts häktade för en misstänkt våldtäkt mot två tonårsflickor i Sollefteå i helgen. Båda två är afrikaner och saknar svenskt medborgarskap.

Dela artikeln

Det var i söndags som två flickor, 18 respektive 19 år, stack från ett behandlingshem för att träffa två män som de fått kontakt med genom en dejtingapp.

Männen visade sig vara två invandrare – som våldtog flickorna.

Enligt häktningsframställan, som Fria Tider tagit del av, ska övergreppet ha ägt rum någon gång mellan söndag kväll och natten mot måndag.

Brottsplatsen är Helgum, en liten småort i Sollefteå kommun med cirka 160 invånare.

De misstänkta gärningsmännen är både afrikanska män födda 1990 respektive 1996.

Den ene kommer från Kamerun och den andre från Nigeria. Ingen är svensk medborgare. De har inte heller några riktiga adresser eller fullständiga personnummer.

I häktningsframställan står det att båda männen, som greps vid lunch i måndags, behöver tolk på engelska.

Båda häktas nu på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt, vilket är den högre misstankegraden. De förnekar brott.

Enligt uppgifter till Aftonbladet "lockades" flickorna till platsen via dejtingappen. De trodde att de skulle få hjälp med pengar för att kunna ta sig längre söderut, men "i stället misstänks de ha våldtagits av flera män i en lägenhet utanför Sollefteå", skriver tidningen.

Åklagaren har inte velat ge detaljer kring ärendet. Häktningsförhandlingarna hölls i Ångermanlands tingsrätt.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Inrikes

Trump inför sanktioner mot Kurdiska räven

Slår till mot Foxtrot och Rawa Majid.. Gänget pekas ut som våldsmotor i norra Europa av Marco Rubio.0 

Trumps atombombare flög över riksdagen – under Kristerssons tal

Se upp mot skyn.. Då kanske du får syn på USA-monstret B-52 Stratofortress.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0