76 asylsökare till by med 50 invånare

Publicerad 2 december 2014 kl 18.26

Inrikes. Byn Kall i västra Jämtland kommer snart att mer än fördubbla sitt invånarantal när ett asylboende öppnar på orten.

Dela artikeln

De 50 invånarna i byn ska få sällskap av 76 asylsökande, rapporterar SVT. Asylsökarna ska bo på det anrika fjällhotellet i byn som nu görs om till ett asylboende.

Migrationsverket hade för några veckor sedan ett möte med de boende i byn för att informera dem om att de ska få 76 nyanlända invandrare till orten, och många säger sig vara oroliga över den kommande anstormningen.

– Vad man är rädd för är att de är fler än vad vi är invånare här i byn, man vet ju inte, det här är helt nytt för oss, säger en av de boende i byn.

Asylboendet ska drivas av det lilla Stockholmsbaserade HMO Omsorg som är ett i raden av nystartade företag som gett sig in i den lukrativa asylindustrin. Företaget går i och med avtalet med Migrationsverket från en omsättning på under tusen kronor till en garanterad skattefinansierad vinst på flera miljoner kronor per år.


Nyheter från förstasidan

Trump stryper alla vapen till Ukraina

USA:s finansiering av kriget stoppas. Kräver uppriktigt engagemang för fred från Zelenskyjs sida.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0