76 asylsökare till by med 50 invånare

Publicerad 2 december 2014 kl 18.26

Inrikes. Byn Kall i västra Jämtland kommer snart att mer än fördubbla sitt invånarantal när ett asylboende öppnar på orten.

Dela artikeln

De 50 invånarna i byn ska få sällskap av 76 asylsökande, rapporterar SVT. Asylsökarna ska bo på det anrika fjällhotellet i byn som nu görs om till ett asylboende.

Migrationsverket hade för några veckor sedan ett möte med de boende i byn för att informera dem om att de ska få 76 nyanlända invandrare till orten, och många säger sig vara oroliga över den kommande anstormningen.

– Vad man är rädd för är att de är fler än vad vi är invånare här i byn, man vet ju inte, det här är helt nytt för oss, säger en av de boende i byn.

Asylboendet ska drivas av det lilla Stockholmsbaserade HMO Omsorg som är ett i raden av nystartade företag som gett sig in i den lukrativa asylindustrin. Företaget går i och med avtalet med Migrationsverket från en omsättning på under tusen kronor till en garanterad skattefinansierad vinst på flera miljoner kronor per år.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Flyktingar fördriver dagarna på holländska lyxhotell

Budgeten: 300 euro per natt. "Det är ett trevligt ställe. Våra sängkläder tvättas åt oss, vi får mat och vi får hjälp med allt vi behöver"0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Inrikes

Försökte sedan smita från polisen. Föraren misstänks nu för grov olovlig körning.0 

Wall Street Journal spår enat nordiskt försvar

Konceptet: Truppminor och en miljon finska soldater.. Även familjen Wallenberg och svenska vapenindustrin hyllas av storfinansens prestigeorgan.0 

Två hittade döda på Kebnekaise

"Det värsta som kan hända.". Försvann ni hårt väder – räddningen fick ställas in.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0