Arkivbild.

22-årig man utvisas efter barnvåldtäkt

Publicerad 11 maj 2018 kl 17.06

Inrikes. En 22-årig man boende i Sala döms till fängelse i 3 år och fem månader för våldtäkt mot barn, sexuellt övergrepp mot barn och sexuellt utnyttjande. Mannen ska även betala skadestånd till den utsatta flickan samt utvisas ur landet.

Dela artikeln

Det är Västmanlands tingsrätt som nu dömer en utländsk man till 3 år och fem månaders fängelse för våldtäkt mot barn, sexuellt övergrepp mot barn och sexuellt utnyttjande.

Brotten ska ha pågått under minst två års tid och det senaste brottstillfället var nu under våren 2018, uppger SVT.

Offret är en flicka under 15 år och brotten ska ha uppdagats när hon berättade för sin skolkurator om händelserna.

Bland annat ska 22-åringen ha tagit på flickan under kläderna ett 50-tal gånger. Han erkänner att det förekommit sexuella handlingar men nekar samtidigt till de handlingar han anklagats för.

Den nu dömde mannen ska även betala skadestånd till flickan på sammanlagt 180.000 kronor.

Efter avtjänat ska straff ska han utvisas ur landet.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0